1998 MAC Award Winners and Nominees

Awards Ceremony: Hammerstein Ballroom

Female Vocalist

Judy Connell
Natalie Gamsu
Anne Runolfsson


Male Vocalist

Bobby Belfry
Charles Cermele
Christian Nova


Major Female Vocalist

Betty Buckley
Ann Hampton Callaway
Karen Mason
Julie Wilson


Major Male Vocalist

David Campbell
Phillip Officer
Bobby Short


Female Jazz Vocalist

Natalie Douglas
Laurie Kraus
Martha Lorin
Smitty


Male Jazz Vocalist

Allan Harris
Barry Phillips
Thos Shipley


Major Female Jazz Vocalist

Barbara Carroll
Blossom Dearie
Diana Krall


Major Male Jazz/R&B Vocalist

Jay Leonhart
John Pizzarelli
Billy Stritch


Pop/Rhythm&Blues Vocalist

Vanessa Campbell
Patrick DeGennaro
Naomi Kukoff
Lennie Watts


Major Pop/Rhythm & Blues Vocalist

Ruth Brown
Baby Jane Dexter
Darlene Love


Female NY Debut

Farah Alvin
Rhonda Ayers
Colette Hawley
Jenifer Kruskamp


Male NY Debut

Scott Coulter
Steven Kowalczyk
Chris Yates


Musical Comedy

Gary Lyons
Mark Nadler
Georga Osborne


Major Musical Comedy

Kaye Ballard
Marcia Lewis
Marilyn Michaels


Female Stand-Up Comedy

Sunda Coonquist
Cory Kahaney
Anne Marie Karash


Male Stand-up Comedy

Jim David
Greg Fitzsimmons
Ron Poole

Major Female Comedy
Judy Gold

Major Male Comedy

Mario Cantone


Musical Comedy/Vocal Group

The Accidentals
Doo Wa Zoo
Lounge-O-Leers


Comedy/Improv Group

Gotham City Improv
Monteith & Rand
Split Milk


Variety Production

Jamie deRoy and Friends
Julie Halston’s New York
Angela LaGreca’s Monday Night Madness


Impersonation/Characterization

Steven Brinberg
Varla Jean Merman
Ruby Rims


Singer/Instrumentalist

John Bucchino
Tim DiPasqua
Steven Lutvak


Jazz Singer and/or Instrumentalist

Bill Charlap
Rick Della Ratta
Teri Thornton


Piano Bar Pianist

Eric Comstock
Jerry Scott
John Wallowitch


Piano Bar Entertainer

Lisa Asher
Lizz Manners
Terri White


Musical Director

Christopher Denny
Dick Gallagher
Jeff Waxman


Director

Lisa Asher
Scott Barnes
Barry Kleinbort
Sara Louise Lazarus


Technical Director

Matt Berman
Jaye Lee
Shawn Moninger


Recording of the Year

“Dream Loud” Julie Gold
“Walking Happy” Christian Nova
“Memory of All That” Spider Saloff


Major Recording of the year

“Much More” Betty Buckley
“After Ours” Ann Hampton Callaway
“Oscar Winners” Barbara Cook


Revue/Musical Production of the Year

An Evening with Carol Hall
Leading Men Don’t Dance
Listen to My Heart
Three Men and a Baby Grand


Song of the Year

“Yard Sale” Tom Andersen
“Lover of High Wire” Steven Lutvak and Carol Hall
“Time” Rick Jensen
“Heaven is Right Here on the Ground” Gary Lyons


Special Musical Material

“Leading Men Don’t Dance” David Friedman and Mark Waldrop
“The Tragic Nurse Porter’s Lament” Barry Kleinbort
“The Dinner Party” Steven Lutvak


Hanson Award winner

Jeanne MacDonald


Lifetime Achievement Award
Sheldon Harnick


Board of Directors Award
Jamie deRoy

Categorized in: Winners